Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de imprumut banesc - titlu executoriu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de imprumut banesc - titlu executoriu?

cum poate fi pus in executare un contract de imprumut banesc, in valoare de 20.000 de euro, dc are si clauza potrivit careia "prezentul contract reprezinta titlu executoriu, putand fi urmarite bunurile mobile si imobile prezente si viitoare, ale debitorului, fara nicio alta formalitate de punere in intarziere." contractul este incheiat prin notariat.
problema consta in urgenta recuperarii acestei sume, deoarece imprumutatorul a facut credite la 3 banci pentru acesti bani si acum primeste avertismente de plata de la firme de recuperari creante.
bsb, utilizator
Contractul fiind incheiat la notariat, reprezinta titlu executoriu, mergeti direct la un executor cu el, insa nu mai inainte de data scadenta a imprumutului. :luck:
Nu mai este necesar sa investiti acel contract cu formula executorie, mergeti la un executor judecatoresc.
Fiind document incheiat de catre notar,in baza clauzei mentionate,nu se mai impune procedura investirii cu formuula executorie.
Dupa decaderea termenului scadent notificat,demarato procedura executarii silite prin executor judecatoresc